Archiwum dla miesiąca: czerwiec 2013

Bank Światowy

Bank Światowy (World Bank) jest ważną światową instytucją, wspierającą finansowo i technicznie kraje rozwijające się. Powołany został na konferencji w Bretton Woods w 1944 roku, a jego siedziba mieści się w Waszyngtonie. Kluczową misją Banku jest zmniejszenie ubóstwa i wsparcie trwałego rozwoju krajów średniozamożnych i ubogich.

W skład Grupy Banku Światowego wchodzi kilka instytucji, z których najważniejszą jest Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju (IBRD). IBRD udziela kredytów (na warunkach rynkowych) krajom średniozamożnym i biedniejszym, mającym zdolność kredytową. Na najbiedniejszych krajach świata koncentruje się Międzynarodowe Stowarzyszenie Rozwoju (IDA), które udziela nieoprocentowanych pożyczek.

Poza tym w skład Grupy Banku Światowego wchodzą: Międzynarodowa Korporacja Finansowa (IFC), Agencja Wielostronnych Gwarancji Inwestycji (MIGA) oraz Międzynarodowe Centrum Rozstrzygania Sporów Inwestycyjnych (ICSID).

 

Deflacja

Obok często opisywanego i analizowanego zjawiska inflacji, równie ciekawym zjawiskiem w makroekonomii jest deflacja. Jej skutki są równie znaczące i groźne dla gospodarki, jak skutki inflacji.

Deflacja oznacza, wywołany niedoborem pieniądza na rynku i spadkiem popytu, wzrost siły nabywczej pieniądza i długotrwały spadek cen, co oznacza, że za te same pieniądze możemy kupować coraz więcej, a jednak popyt dalej spada. Skutki deflacji mogą być poważne – może ona przyczynić się do zmniejszenia opłacalność produkcji i spadku eksportu, a w rezultacie nawet do recesji gospodarczej.

Najlepszym przykładem ilustrującym proces deflacji jest gospodarka Japonii, gdzie od 1999 roku to zjawisko przysparza wielu problemów. Walczy się z nim np. poprzez obniżanie stóp procentowych.

 

Największe gospodarki świata

Co roku publikowany jest ranking największych gospodarek świata. Przygotowywany jest przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy we współpracy z Bankiem Światowym i CIA World Factbook. O miejscu w rankingu decyduje wartość PKB wyrażona w dolarach amerykańskich.

Pierwsze 10 miejsc w rankingu opublikowanym w roku 2012 wygląda następująco:

1. USA 15 077 mld USD

2. Chiny 7 143 mld USD

3. Japonia 5 862 mld USD

4. Niemcy 3 603 mld USD

5. Francja 2 792 mld USD

6. Brazylia 2 505 mld USD

7. Wielka Brytania 2 449 mld USD

8. Włochy 2 222 mld USD

9. Rosja 1 867 mld USD

10. Indie 1 759 mld USD

Najwyższego awansu dokonała Brazylia, do pierwszej 10 dostały się także Indie, wypierając stamtąd Kanadę.

 

Międzynarodowy Fundusz Walutowy

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (ang. IMF – Internetional Monetary Fund) powołany został w 1944 roku podczas konferencji w Bretton Woods, działalność rozpoczął 2 lata później. Należy do niego 187 państw z całego świata. Działa w ramach ONZ, a siedzibę ma w Waszyngtonie.

Zadaniem Międzynarodowego Funduszu Walutowego jest wspieranie stabilności ekonomicznej na świecie poprzez pomoc finansową dla krajów zadłużonych w zamian za wprowadzanie reform gospodarczych w tych państwach. Pełni także funkcję regulacyjną, konsultacyjną i kontrolną. Dba o uporządkowanie systemu płatności w handlu międzynarodowym i stabilizację kursów walutowych.

MFW emituje jednostkę walutową SDR (specjalne prawa ciągnienia), w systemie SDR mają udział wszystkie państwa członkowskie, jednostki SDR stanowią ich rezerwę walutową i służą do zakupu walut w celu spłaty zobowiązań płatniczych na arenie międzynarodowej.