Dolar kanadyjski przed szansą na umocnienie się

W ostatnią środę maja mieliśmy bardzo jastrzębi komunikat Banku Kanady, który spowodował silne umocnienie się dolara kanadyjskiego.Z komunikatu banku wynika, że obecną ostrożność, odkłada na bok i będzie przystępował do kolejnych podwyżek stóp procentowych. To oczywiście daje duże szanse na umocnienie się kanadyjczyka w najbliższym czasie.

Więcej informacji z komunikatu banku Kanady jest w relacji Reuters. https://www.reuters.com/article/canada-cenbank/update-2-bank-of-canada-holds-rates-but-signals-more-hikes-ahead-idUSL2N1T10T6

Podwyżki stóp procentowych w większości wypadków przekładają się na umocnienie zainteresowanej waluty. W tym przypadku może być podobnie. Gospodarka Kanady nie wykazuje problemów a ostatnie dane gospodarcze są publikowane zgodnie z oczekiwaniami analityków i ekonomistów. Scenariusz na umocnienie się waluty kanadyjskiej niewątpliwie wspierać będzie bardzo niska ilość pozycji długich w CAD, która jest najniższa od listopada 2016 roku.

usd/cad pozycjonowanie lista zleceń

Źródło CME Gropup

W najbliższych tygodniach możemy się spodziewać, że pozycje długie w CAD będą odbudowywane przez największych uczestników rynku co będzie wspierać dolara z Kanady.
Poza tym obecne trendy w gospodarce Kanady muszą być zachowane. Rynek w razie wystąpienia słabszych danych z gospodarki będzie w sposób bardzo szybki reagował a te niezgodne z przyjętym przez bank centralny scenariuszem będą powodować silne osłabienie się dolara kanadyjskiego.

Pojedyncze słabsze dane nie będą zmieniać trendu i można takie sytuacje wykorzystać do akumulacji CAD w atrakcyjniejszej cenie. Należy mieć jednak na uwadze, że seria słabszych danych spowoduje, że rynek bardzo szybko odejdzie od swojego przekonania co do podwyżki stóp i bardzo silnie zdołuje cenę waluty z Kanady.

Za każdym razem należy mieć przygotowany poziom obrony po którym będziemy wychodzić z nieudanych transakcji, aby nie narażać się na większe straty. Optymalne ryzyko jakie możemy podjąć to 1% na transakcję. Na rynku nigdy nie wiadomo co się wydarzy a publikowane przez nas poglądy opierają się tylko i aż na prawdopodobieństwie.

Niekorzystna sytuacja geopolityczna na świecie także, nie będzie sprzyjać naszemu scenariuszowi. Napięta sytuacja we Włoszech może powodować, odpływ kapitału do bezpiecznych przystani. Kolejnymi czynnikami ryzyka są wojny handlowe, szczególnie te między USA a Chinami. Różne wydarzenia na rynku spowodują korekty na CAD a te będą najlepsza okazją do zakupu dolara kanadyjskiego.

Moim zdaniem najatrakcyjniejsza para to USDCAD. W porównaniu do innych par tutaj kanadyjczyk jest na relatywnie dobrych poziomach a ewentualna podwyżka stóp w USA nie spowoduje umocnienia się USD, tylko realizację zysków. Poza tym rosnący w siłę CAD to spokój na świecie a w takiej sytuacji kapitał będzie odpływał od dolara amerykańskiego, który jest tzw. bezpieczną przystanią.

Różne wydarzenia na rynku powodują, że wykres będzie się kształtował najprawdopodobniej w impuls spadkowy a następnie korekta. Na odreagowaniach należy szukać momentów do wejścia w pozycję a stop loss ustawić nad ostatnim szczytem.

usd/cad a bank kanady

Źródło: Thomson Reuters – MetaStock

Względny spokój na światowych rynkach oraz dobre dane z Kanady będą powodować, że korekty będą płytkie i kilkunastogodzinne. W razie wystąpienia większych niepokojów na rynku korekty będą znacznie głębsze. Ostatnie dwa dni do silna aprecjacja CAD w takiej sytuacji nie warto wchodzić w pozycję. Prędzej czy później, przyjdzie korekta lub publikacja ważnych danych, po których można realizować nasz scenariusz. Dane które będą przyciągać największą uwagę inwestorów to, PKB, zatrudnienie,sprzedaż detaliczna, PMI, produkcja przemysłowa.