Odżywki białkowe – niezastąpiony suplement odżywczy

Białko to główny składnik budulcowy w ciele człowieka. Aby organizm poprawnie funkcjonował należy przyjmować dziennie około 0,8 gram białka na każdy kilogram masy ciała. W przypadku intensywnych, długotrwałych i regularnych treningów jak np. u kulturystów zapotrzebowanie organizmu na białko wynosi około 2,5 do 3 g/kg. Obecność tego składnika w ciele jest niezbędna aby procesy metaboliczne przebiegały w normie i ogólna odporność organizmu nie została obniżona. Białka, inaczej zwane proteinami odpowiadają również za równowagę hormonalną. Są one składnikiem ścian komórkowych, enzymów, krwi, limfy, hormonów i przeciwciał. Badania pokazują, że białka stanowią aż 50% suchej masy człowieka. Są więc bardzo ważnym składnikiem codziennej diety i zazwyczaj są dostarczane z pożywienia. Niestety w codziennym biegu łatwo pominąć posiłek, lub kilka, albo zamiast zdrowego obiadu wybrać szybką niezdrową przekąskę, która chwilowo zaspokoi głód. W późniejszym czasie takie zachowanie odbije się na stanie organizmu. Mogą wystąpić zaburzenia procesów myślowych, trudności w koncentracji, a nawet apatia. Dlatego odżywki białkowe wydają się być idealnym rozwiązaniem dla osób chcących cieszyć się dobrym zdrowiem, bez względu na to ile mają czasu i czy potrafią gotować.

Ja właśnie dlatego zaczęłam stosować odżywki białkowe jako alternatywę posiłku. Nie trzeba wstawać pół godziny wcześniej rano żeby zrobić śniadanie i jeszcze po nim posprzątać. Przygotowanie białka do picia zajmuje chwilkę i można do niego dodać co się chce, osobiście bardzo lubię wrzucić szczyptę cynamonu lub jak omijam większy posiłek, zblendować banana. Następnie  wystarczy zamknąć shaker i wyjść do pracy, a po drodze cieszyć się dobrym i pożywnym śniadaniem.

Jeśli już zdecydujemy się dostarczać białka za pomocą odżywki do organizmu, warto poświęcić czas na wybranie najlepszej. Na rynku znajdziemy produkty o różnych składach i najdziwniejszych smakach. Zazwyczaj wybieram naturalne białko, bezsmakowe, ale raz na jakiś czas lubię je zmienić. Do tej pory najbardziej smakował mi Provit 80, Olimpu o smaku tiramisu.  Białko zawarte w odżywkach charakteryzuje się wysoką wartością biologiczną i jest łatwo przyswajane przez organizm. W ich składzie możemy znaleźć aminokwasy, węglowodany tłuszcze, witaminy i składniki mineralne. Te dodatki pomogą osiągnąć jeszcze lepszą wydolność organizmu podczas treningu i przyśpieszą regenerację ewentualnych urazów.

Dzięki stosowaniu odżywek białkowych można nie tylko zmusić organizm do szybszej regeneracji potreningowej, zmniejszyć tkankę tłuszczową,  ale również zwiększyć masę mięśni. Oczywiście dla osiągnięcia najlepszych efektów należy stosować je regularnie wraz z ćwiczeniami rozwijającymi wybrane partie mięśniowe. Odpowiednie przygotowanie się zarówno do diety jak i ćwiczeń jest gwarancją uzyskania wymarzonych efektów.

Więcej odżywek białkowych na: www.pablo24.pl/odzywki-bialkowe.html